David Navara i Alexandra Kosteniuk najlepsi w Blitzu!

Mistrzostwa Europy w blitzu zostały rozegrane 16. grudnia w legendarnym Spodku, jednej z największych aren sportowych w Polsce! Aż 830 szachistów i szachistek z 38 krajów walczyło o tytuły Mistrza oraz Mistrzyni Europy. Te niesamowite liczby sprawiają, że to jedno z największych wydarzeń szachowych na świecie!

Wiele gości i partnerów zaszczyciło nas swoją obecnością na uroczystym rozpoczęciu turnieju. Wiceprezydent ECU, Gunnar Bjornsson, oraz Sekretarz Generalny ECU, Theodoros Tsorbatzoglou, powitali wszystkich zawodników w imieniu Europejskiej Unii Szachowej.
Na otwarciu obecny był także Maciej Stachura, sekretarz miasta Katowice. Turniej nie odbyłby się na takim poziomie bez wsparcia miasta Katowice.

Do szachistów kilka słów skierował również Łukasz Turlej, Sekretarz Generalny FIDE, który powitał wszystkich na jednej z największych imprez szachowych na świecie, po raz kolejny w Katowicach. 

Lista startowa zawodów także robiła wrażenie – w turnieju uczestniczyli tacy zawodnicy jak Adams, Navara, Grandelius czy wielkie mistrzynie szachów kobiecych Kosteniuk oraz Stefanova.

Po dniu pełnym wrażeń, emocji i ciekawych partii…znamy zwycięzców!

Mistrzem Europy okazał się David Navara z Czech.

Mistrz Europy w Szachach Błyskawicznych  – David Navara z Czech.

Mistrzyni Europy w Szachach Błyskawicznych – Aleksandra Kosteniuk (FIDE).

Gratulacje dla zwycięzców!

Wicemistrzem Europy, już po raz drugi z rzędu, został Polak Maciej Klekowski. Brązowy medal przypadł Shantowi Sargsyanowi z Armenii. W sekcji kobiet srebro również przypadło Polce, Aleksandrze Maltsewskiej. Brąz zdobyła Antoaneta Stefanowa z Bułgarii.

Całe zawody można było śledzić oglądając komentarz na żywo – po polsku oraz po angielsku. Polską transmisję prowadziła ekipa Chess24pl oraz komentatorzy Antoni Szustakowski i Kacper Polok. Za angielską transmisję odpowiadała European Chess TV a komentarz na żywo prowadziła znana komentatorka Fiona Steil-Antoni oraz Piotr Nguyen, którzy łączyli się ze studiem na żywo, w którym wywiad przeprowadzała WGM Keti Tsatsalashvili oraz Magdalena Budkiewicz.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom turnieju, Kibicom oraz gościom! A już jutro rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w rapidzie, które potrwają cały weekend. Kolejne szachowe emocje przed nami!