Mistrzostwa Europy w rapidzie rozpoczęte!

Po wczorajszym dniu, pełnym szachów błyskawicznych, czas na nieco wolniejsze, aczkolwiek wciąż niesamowicie ekscytujące…szachy szybkie! 910 zawodniczek i zawodników z 37 krajów Europy zagrają w legendarnym Spodku i przez dwa dni będą walczyć o najwyższe laury Mistrzostw Europy.

Uroczyste otwarcie rozpoczęło się koncertem Orkiestry górniczej KWK Wujek oraz przemowami naszych gości i partnerów. Swoją obecnością zaszczycili nas:

🔹Dana Reizniece-Ozola (wiceprezydent Europejskiej Unii Szachowej)
🔹Waldemar Bojarun (wiceprezydent miasta Katowice)
🔹Radosław Jedynak (Prezes Zarządu Polskiego Związku Szachowego)
🔹Andrzej Matusiak (Prezes Zarządu Śląskiego Związku Szachowego)
🔹Łukasz Turlej (FIDE Secretary General)

“Witamy w Spodku, legendarnym miejscu sportu w Polsce! Dopiero co organizowaliśmy tutaj Mistrzostwa Świata w siatkówce a dziś bardzo się cieszymy, że możemy być gospodarzem imprezy królewskiej gry, szachów. Chciałbym z całego serca podziękować organizatorom za organizację tego wydarzenia i życzyć wszystkim uczestnikom powodzenia.

Mam nadzieję, że po partiach będziecie mieli czas i zwiedzicie nasze piękne miasto. Liczę, że wywieziecie wiele pięknych wspomnień z Europejskiej Stolicy Szachów!” – powitał wszystkich wiceprezydent miasta Katowice, Waldemar Bojarun.

“Jako Europejska Unia Szachowa jesteśmy dumni, że jesteśmy częścią tego wydarzenia. Bardzo się cieszymy, że ta impreza po raz drugi pod rząd organizowana jest w Katowicach, ponieważ poziom organizacji jest na bardzo wysokim poziomie a atmosfera jest wspaniała!

Życzę Wam wszystkim, żebyście mieli piękny czas, ciekawe partie i abyście wracali do tego szachowego miasta – Katowic!” – dodała Dana Reizniece Ozola, wiceprezydent Europejskiej Unii Szachowej.

Najwyżej notowanym zawodnikiem w turnieju jest David Navara z Czech, który zwyciężył w Mistrzostwach Europy w blitzu. Na pewno będzie chciał wywalczyć podwójne złoto, ale w stawce jest wielu silnych arcymistrzów z dużymi ambicjami.

Aby być na bieżąco oraz kibicować swoim faworytom zapraszamy do śledzenia transmisji na żywo, prowadzonej przez doświadczonych komentatorów – Antoniego Szustakowskiego oraz Kacpra Poloka na kanałach Chess24pl.