Turnej dla dziewczynek “Gwiazdka szachowa”.

Komisje Szachów Kobiecych FIDE oraz Europejskiej Unii Szachowej wraz z Komitetem Organizacyjnym Mistrzostw Europy w szachach szybkich i błyskawicznych w Katowicach zorganizowali pierwsze “All for chess & Chess for all” wydarzenie szachowe dla dziewczynek “Gwiazdka szachowa”.

8 dziewczynek (urodzonych w 2014 roku lub wcześniej!) zostało wyróżnionych do udziału i rozegraniu turnieju na głównej scenie Spodka podczas Mistrzostw Europy w rapidzie!

Celem tego i kolejnych wydarzeń jest promocja szachów kobiecych oraz pokazanie jak wiele możliwości czeka na dziewczynki w szachach – od profesjonalnego grania i zdobywania mistrzostw, po bycie sędzią, dziennikarką czy liderką ważnych projektów!

“Mam nadzieję, że kiedyś dziewczyna wygra tytuł Mistrza Świata, nie wśród kobiet, a ogólnie. Żeby przybliżyć to marzenie, musimy sprawić, że one same w to uwierzą, musimy wzmocnić ich pewność siebie. Naprawdę mam nadzieję, że dziewczynki zainspirują się i zostaną w szachowym świecie.” – powiedziała arcymistrzyni Dana Reizniece-Ozola, wiceprezydent Europejskiej Unii Szachowej.

Dziewczynki zostały podzielone na dwie grupy, po 4 zawodniczki. Zwyciężczynie każdej z grup zagrają jutro, w niedzielę 18. Grudnia, w wielkim finale – znowu na scenie głównej Spodka!

Lista uczestniczek:

🔹Antonia Szczepanek
🔹Bao Anh Angelina, Nguyen Doan
🔹Marta Staszczyszyn
🔹Aleksandra Mróz
🔹Laura Górecka
🔹Maria Kopiec
🔹Katarzyna Smolińska
🔹Wiktoria Tempich

A do wielkiego FINAŁU dostały się: Laura Górecka & Bao Anh Angelina, Nguyen Doan

Serdecznie gratulujemy i nie możemy się doczekać rozgrywki finałowej – już jutro około 15:00!